Covid-19, Γρίπη ή Κρυολόγημα; Κοινά συμπτώματα και διαφορές

Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021 12:00

Την εποχή της πανδημίας, μια σειρά συμπτωμάτων μπορεί να φέρει βασανιστικά ερωτήματα στον ασθενή: «Πάσχω από κορονοϊό ή μήπως είναι γρίπη; Θα μπορούσε να είναι ένα απλό κρυολόγημα;». Ποια είναι τα κοινά συμπτώματα και ποιες οι διαφορές; Πώς αντιμετωπίζουμε κάθε περίσταση;

Πυρετός, ρίγη, πόνοι στο σώμα και ξηρός βήχας, είναι κοινά συμπτώματα για Covid-19, γρίπη και κοινό κρυολόγημα. Η πιο απλή και σίγουρη λύση για να μας φύγει η αγωνία, αν πρόκειται για κορονοϊό ή όχι, είναι τα σχετικά τεστ, Μοριακό (PCR) για πιο ασφαλή αποτελέσματα ή Rapid για πιο γρήγορα. Αν το έχετε ήδη αποφασίσει, κλείστε ραντεβού στις καλύτερες τιμές της αγοράς, μόνο με ένα κλικ.

Συμπτώματα Covid-19

Εκτός από πυρετό, ρίγη, πόνους και βήχα, ο Covid-19 μπορεί να προκαλέσει πολύ βαριά λοίμωξη, ιδιαίτερα σε ευπαθείς ομάδες (μεγάλες ηλικίες, σακχαρώδης διαβήτης, καρδιοπάθεια, πνευμονοπάθεια, βαριά ανοσοκαταστολή κ.α΄.). Τα βασικά συμπτώματά του μπορεί να περιλαμβάνουν επίσης:

Δύσπνοια ή δυσκολία στην αναπνοή
Αίσθημα κόπωσης
Έντονους πονοκεφάλους
Πονόλαιμο
Διάρροια
Απώλεια γεύσης

Με τον Covid-19 συνδέονται επίσης σε κάποιες περιπτώσεις και μερικά ακόμα συμπτώματα:

Απώλεια όσφρησης
Επιπεφυκίτιδα
Δερματικά εξανθήματα
Αποχρωματισμός στα δάχτυλα ποδιών ή χεριών
Δυσκολία κίνησης

Τα συμπτώματα του Covid-19 μπορεί να επιμείνουν για αρκετές ημέρες (10 ή και περισσότερες, ανάλογα τη βαρύτητα της λοίμωξης), ενώ σε περιπτώσεις «μακράς ή εμμένουσας Covid» έχουν παρατηρηθεί συμπτώματα που κράτησαν ακόμα και τρεις μήνες! Για την περίπτωση της «μακράς ή εμμένουσας Covid», επισκεφθείτε το Post Covid Ιατρείο του «Θεραπευτηρίου Αθηνών»…κλικ

Συμπτώματα Γρίπης

Όταν μιλάμε για την εποχική γρίπη, αναφερόμαστε σε μια κοινή αναπνευστική λοίμωξη, η οποία προσβάλλει τη μύτη, το λαιμό και τους πνεύμονες,. Η συνήθης διάρκειά της μπορεί να είναι από 5 έως 7 ημέρες. Τα πιο κοινά συμπτώματα της γρίπης είναι:

Πυρετός και / ή ρίγη
Βήχας (συνήθως ξηρός)
Κόπωση
Μυϊκοί πόνοι
Καταρροή ή βουλωμένη μύτη
Πονόλαιμος
Διάρροια (κυρίως σε μικρότερες ηλικίες)

Συμπτώματα κοινού κρυολογήματος

Τα συμπτώματα του κοινού κρυολογήματος μπορεί επίσης να είναι δυσάρεστα, ωστόσο σε γενικές γραμμές είναι ηπιότερα σε σύγκριση με αυτά της γρίπης και, προφανώς, του Covid-19. Τα κυριότερα συμπτώματα του κοινού κρυολογήματος είναι:

Καταρροή ή βουλωμένη μύτη
Βήχας (συνήθως ήπιος)
Κόπωση (ορισμένες φορές)
Φτέρνισμα
Δακρυσμένα μάτια
Πονόλαιμος
Πονοκέφαλος
Μυϊκοί πόνοι

Ένα συνηθισμένο κρυολόγημα μπορεί να διαρκέσει 7-10 μέρες.

Ο γιατρός και το… «Θεραπευτήριο Αθηνών»!

Φυσικά, ο απολύτως αρμόδιος να δώσει την απάντηση για την ασθένειά σας, είναι ο γιατρός σας και, βέβαια, το «Θεραπευτήριο Αθηνών», το οποίο έχει φροντίσει να βρίσκεται δίπλα σας σε κάθε περίσταση: από τα τεστ (PCR και Rapid) μέχρι τον εμβολιασμό κατά του Covid-19, αλλά και σε κάθε σας ανάγκη για ιατρικές επισκέψεις, εξετάσεις ή νοσηλεία.

Αρκεί ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία της κλινικής μας (210 8236721-23) για να ενημερωθείτε και να κλείσετε τα ραντεβού σας.